Tradicionalni slovenski zajtrk v Vrtcu Šentjur
V petek, 15. novembra 2024, smo v Vrtcu Šentjur, v sklopu tedna slovenske hrane, ponovno obeležili “Tradicionalni slovenski zajtrk – moj naj zajtrk!”. Dogodek, ki ga vsako leto organiziramo tretji petek v novembru, poudarja pomen lokalno pridelane hrane in rednega zajtrkovanja kot dela zdravega življenjskega sloga.
Po novem v Sloveniji ne praznujemo več zgolj dneva slovenske hrane, temveč celoten teden, kar nam omogoča še več časa za razmislek o naših prehranskih navadah, izbiri živil in načinu priprave hrane.
Pomen tradicionalnega slovenskega zajtrka
Glavni namen projekta je:
- Spodbujanje zajtrkovanja: Razvijanje zdrave navade rednega uživanja zajtrka.
- Povečanje ozaveščenosti: Poudariti pomen uživanja lokalne in sezonske hrane, ki jo pridelajo naši kmetje in živilska podjetja. Takšna hrana ni le okusnejša, temveč tudi kakovostnejša od uvožene hrane, ki prepotuje na tisoče kilometrov.
- Ohranjanje kulturne dediščine: Spoznavanje bogate slovenske kulinarične tradicije.
Redno zajtrkovanje pozitivno vpliva na zdravje, saj telesu zagotovi energijo za vsakodnevne aktivnosti, izboljša kognitivne zmožnosti ter pripomore k vzdrževanju zdrave telesne teže. Še posebej pomemben je zajtrk za otroke, saj njihovim možganom omogoča optimalno delovanje in boljšo zbranost pri igri in učenju.
Največji izziv: prehranske navade otrok in mladostnikov
Po besedah Irene Simčič so največji izzivi, s katerimi se trenutno soočamo v Sloveniji, prehranske navade otrok in mladostnikov, kultura prehranjevanja, odnos do hrane ter količina zavržene hrane.
“Tudi skrbno pripravljen obrok ne doseže svojega namena, če ga otrok ali mladostnik odklanja. Zato so vzgojno-izobraževalni zavodi tista okolja, v katerih je mogoče z ustreznimi strokovnimi in sistemskimi ukrepi pomembno vplivati na primerne prehranske navade in s tem na zdravje celotne populacije otrok in mladostnikov. Ključnega pomena so raznolike vzgojno-izobraževalne dejavnosti s področja prehrane, s katerimi vzgojno-izobraževalni zavodi pripomorejo k izboljševanju prehranskih navad otrok in mladostnikov,” je poudarila Simčičeva.
Vloga kuharic in kuharjev pri vzgoji zdravih prehranjevalnih navad
V kuhinjah Vrtca Šentjur vsako leto pripravimo teden slovenskih narodnih jedi, s katerim prispevamo k pravilnemu odnosu do narodove kulture in ohranjanja ljudskega izročila. Tako razvijamo zavest o državni pripadnosti in nacionalni identiteti ter poglabljamo vedenje o zgodovini Slovenije in njeni kulturi.
Vzpostavljanje zdravih prehranjevalnih navad v zgodnjem otroštvu je ključnega pomena za kratkoročno zdravje otrok, hkrati pa prehranski vzorci, privzgojeni v tem obdobju, vplivajo na dolgoročne navade in zdravje posameznika.
V Vrtcu Šentjur se zavedamo pomembnosti vlaganja v izobraževanje zaposlenih v kuhinji. Naše kuharice in kuharji s svojo strokovnostjo, zavzetostjo, natančnostjo in skrbnostjo vsak dan pripravljajo zdravo in raznoliko prehrano za otroke. Posebno pozornost namenjamo tudi otrokom z medicinsko predpisanimi dietami, zanje pa pripravljamo prilagojene obroke.
Za dvig strokovnosti smo vse kuharice vključili v 50-urni program usposabljanja z nazivom »Prehrana pri medicinsko indiciranih dietah«, pri čemer je večina že opravila izpit za NPK dietni kuhar, ostale pa izpit še čakajo.
Bogat program in sodelovanje z lokalno skupnostjo
V okviru projekta smo v Vrtcu Šentjur pripravili pester nabor dejavnosti:
- Kulturne in izobraževalne delavnice: Otroci so ustvarjali plakate, risali in sodelovali v pogovorih o pomenu zdrave prehrane.
- Povezovanje z lokalnimi pridelovalci: Organizirali smo obisk bližnjih kmetij, čebelarjev, mlekarne in pekarne.
- Delavnice priprave hrane: Otroci so se preizkusili v pripravi jedi, od pečenja kruha do priprave enostavnih juh in kompotov.
V sodelovanju s Centrom za krepitev zdravja Šentjur (CKZ) smo organizirali tudi delavnico “Zdravi zajtrk”, kjer so otroci spoznali pomen uravnoteženega prehranjevanja.
Slovenski pregovori o zajtrku
Tudi slovenski pregovori izpostavljajo pomen zajtrka, kot na primer:
“Prazna vreča ne stoji pokonci.”
“Po jutru se dan pozna, po zajtrku pa jutro.”
Skupaj z otroki in zaposlenimi nadaljujemo tradicijo obujanja slovenske kulinarične dediščine ter širimo zavest o pomenu lokalne hrane in trajnostnih prehranskih praks.
Zapisala: Barbara Kuhar, organizatorka prehrane v Vrtcu Šentjur
Viri:
- https://www.nijz.si/sites/www.nijz.si/files/uploaded/pomenzajtrka_rednozajtrkovanjejedelzdraveprehrane_3711.pdf
- https://www.nasasuperhrana.si/tradicionalni-slovenski-zajtrk/
PODNEBNI TEK 2024
Vrtec Šentjur je kampanjo Podnebni tek načrtoval skrbno, zanetil je ogenj pri otrocih in njihovih starših , ter opozoril na hude podnebne spremembe, ki niso več tam nekje v svetu, ampak tukaj in zdaj!
Jutranji krogi so bili namenjeni pogovorom o ekologiji, kaj bi lahko spremenili v naši vsakodnevni rutini, da bi zmanjšali onesnaževanje, kako lahko sami prispevajo k temu, kako lahko vplivajo na svoje starše.
V ta namen smo napisali vabila, da se nam pri teku pridružijo tudi starši. Otroci so si okoli zapestja navezali modre trakove, ki so plapolali v vetru in opozarjali, da tečemo za naš planet.
Pri teku so sodelovale vse enote Vrtca Šentjur, torej 800 otrok in 140 strokovnih delavcev je teklo na 11 lokacijah po občinah in opozarjalo na problem podnebnih sprememb.
Katja Jagodič, vodja zgodnjega naravoslovja v Vrtcu Šentjur.
EKO TEDEN V ENOTI SLIVNICA
Gaja na obisku – projekt trajnostnega razvoja v Vrtcu Šentjur z uporabo IKT tehnologije
Kuku, kdo živi v tej luknjici?
ŠTAFETNI TEK ZA NAŠ PLANET – Podnebni tek 2022
Na tisoče tekačev, kolesarjev in mornarjev se je pripravljalo na rekordno štafeto. Ti bodo skozi 7767 kilometrsko etapo, skozi 18 držav, predali štafetno palico, ki vsebuje podnebno sporočilo mladih k svetovnim voditeljem na konferenci Združenih narodov o podnebnih spremembah.
Podnebni tek bo potekal skozi številne države. Začetek teka bo v Veliki Britaniji, sledil pa bo skozi Francijo, Belgijo, Nizozemsko, Nemčijo, Avstrijo, Italijo, Slovenijo, Hrvaško, Bosno in Hercegovino, Črno Goro, Albanijo, Grčijo, Ciper, Izrael in se končal 6. novembra 2022 v Egiptu.
Tudi Vrtec Šentjur je izkazal svojo podporo in globoko spoštovanje našemu planetu, 19.10.2022 in se pridružil Podnebnem teku 2022. Sodelovali so otroci in vzgojiteljice vseh enot Vrtca Šentjur. Iz odpadnega materiala so si izdelali štafetne palice in si v teku predajali z močno sporočilo, da ohranimo naš planet čist! Mlajših skupinah, pa so posvetili dan z gibalnimi aktivnostmi na prostem.
Katja Jagodič
Enota Ponikva
V okviru mednarodnega dogodka »Čas se izTEKa – podnebni tek,« je skupen cilj ukrepati proti podnebnim spremembam, ohraniti živalsko in rastlinsko pestrost smo v enotah naših vrtcev izvedli podnebni dan. Suvereno smo ugasnili vse luči in bili cel dan obsijani z dnevno svetlobo. Vsaka skupina je iz recikliranega oz. ekološkega materiala oblepila del svoje štafetne palice in znotraj oddelkov izpeljala dejavnosti na temo podnebnih sprememb.
Vsi otroci, tudi najmlajši in vsi vzgojitelji smo danes tekli za naš planet. Pokrili smo vsak kot našega vrtčevskega igrišča ter z bučnim navijanjem in spodbujanjem pričeli s štafetnim tekom ter predajanjem štafetne palice. Na globusu smo s celinami označili pot, ki jo bo prepotovala palica. Nato pa smo okoli vrtčevskih igral z rokami sklenili največjo živo verigo. Ekološka štafetna palica je potovala vse okoli, do vsakega posameznika. Tako je vsak otrok lahko začutil, da je pomemben del celote in da lahko s skupnimi močmi dosežemo marsikaj.
Katja Lesjak
19. OKTOBER 2022 “ČAS SE IZTEKA” – NAJDALJŠI PODNEBNI TEK
Z MALIMI ROKAMI DO ČISTIH KORAKOV
Vrtec Šentjur se predstavi na sejmu Altermed – Green Vita v Celju – VLJUDNO VABLJENI!
🌱🌿🌳🌼🌎 Enota Pešnica
Mesec april je v našem vrtcu, eko mesec, saj dajemo velik poudarek okoljski vzgoji. Na enoti Pešnica smo načrtovali eko mesec, v katerem so sodelovali otroci, starši, stari starši in strokovni delavci.
Izvajale so se različne dejavnosti: izdelava papirja, didaktičnih sredstev, korita za sajenje in saditev, čistilna akcija, urejanje okolice, gredic… Dajali smo poudarek na varčevanju z vodo, elektriko in uporabo brisač. Spoznali smo tudi eko himno in se posvetili eko branju.
OB DNEVU ZEMLJE IN VODE…
VKLJUČEVANJE OTROK V UREJANJE OKOLICE VRTCA – Otroci so bili vključeni v čistilno akcijo, kjer so sodelovali pri grabljenju listja, trave, pometanju mivke in prodnikov, pobiranju smeti na igrišču vrtca ter njeni okolici. Spoznavali smo različne materiale in odpadke, (ki jih ustvarimo v igralnici, doma …) in pravilno ravnanje z njimi. Seznanili smo se z različnimi koši za odpadke, ogledali ekološki otok in se ob tem navajali na pravilno ločevanje odpadkov.
AKCIJA ZBIRANJA STAREGA PAPIRJA – Skupaj s starši in starimi starši so otroci prinašali star časopisni papir v zabojnik pred vrtcem. Seznanili smo se tudi s postopkom recikliranja odpadnega papirja.
Zapisala eko koordinatorica Tatjana Svetelšek